The Pit

projekty » The Pit

Meksyk / 11.2010

Cenota the Pit w systemie Dos Ojos to jedna z najgłębszych Meksykańskich jaskiń znajdująca się w stanie Quintana Roo na Półwyspie Jukatan. Główne jej korytarze rozchodzą się na głębokości 100m i mimo wielokrotnych prób ich odkrycia, w dalszym ciągu pozostają niezbadane. Ostatnia udana eksploracja tej jaskini przeprowadzona została w 2000 roku przez Brytyjczyka Steva Bogaerts'a. Jako jeden z wybitniejszych nurków jaskiniowych odkrył ponad 300 metrów niezbadanych korytarzy jaskini nazywając ten odcinek „ The Next Generation Tunnel”.

Od czasu eksploracji Bogarts,a do dnia dzisiejszego zorganizowano kilka poważnych wypraw z udziałem nurków z USA (Andrews Georgijas) jak i z Europy (Patrick Widmann), nikomu jednak nie udało się posunąć eksploracji dalej niż uczynił to Bogaerts. Trudości związane z głębokością korytarzy, zaciski w BMB Passage, różnice w temperaturze wody oraz sposób dotarcia do wejścia jaskini ( jeszcze dwa lata temu cały sprzęt trzeba było nieść na plecach przez ponad 5 kilometrów) powodują, że The Pit do dzisiaj skutecznie ukrywa swoje tajemnice przed kolejnymi eksploratorami.

W historii prób eksploracji jaskini nurkowie kilkukrotnie ulegali wypadkom dekompresyjnym. Z ich relacji wynika, że jedną z głównych przyczyn była właśnie zmienna temperatura. Bardzo ciepła woda (27 st. C) na większych głębokościach i zimniejsza (20 st. C) podczas prawie całego czasu spędzanego na dekompresji, powoduje że nurek narażony jest na spore wychłodzenie organizmu, a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby dekompresyjnej.

Projekt Krzysztofa Starnawskiego związany z jaskinią The Pit w systemie Dos Ojos polega na odnalezieniu drogi łączącej The Pit ze studnią Blue Abyss w systemie Sac Actun. Zbliżone głębokości ciągów korytarzy tych dwóch studni oraz ich lokalizacje sugerują możliwość odnalezienia takiego połączenia, które w efekcie może doprowadzić do odkrycia najdłuższej podwodnej jaskini na świecie. Zadanie jest trudne, ale wykonalne, jeśli oczywiście jaskinia na to pozwoli. Historia nurkowań eksploracyjnych Krzyśka w The Pit rozpoczęła się w 2010 roku. Pomiędzy dwoma kursami wraz z Markiem Klytą (support) wykonał 5 godzinne nurkowanie podczas, którego odkrył 30 m nowego korytarza nazwanego przez niego Getin Step. Podczas tego nurkowania użył pojedynczego rebreathera HammerHead i aż 10-ciu 11-sto litrowych butli jako bailout.

Kolejna eksploracja Starnasia odbyła się w listopadzie 2010 roku. Wyprawę poprzedziło tygodniowe szkolenie unifikacyjne zespołu. Do eksploracji Krzysiek użył podwójny rebreather Hammer Head, który został wcześniej przetestowany w Egipcie. Nurkowanie odbyło się 10go listopada, trwało ponad 7 godzin i zakończyło pomyślnie. Starnaś wyeksplorował dodatkowe 300 stóp korytarza. Cel połączenia systemów nie został osiągnięty jednak udało się wykonać kolejny poważny krok do przodu. Obecnie Starnaś wraz ze swoim zespołem szykują się do kolejnej wyprawy eksploracyjnej w The Pit. Planują ponad 2 godzinną eksplorację jaskini na głębokości 100 m, co w efekcie może wygenerować nawet 16 godzinne nurkowanie. O efektach tej wyprawy na bieżąco informować będziemy na naszej stronie w aktualnościach.