Hranicka Propast

projekty » Hranicka Propast

Czechy / 12.2000

Hranicka Propast to głęboka studnia z wodami teramalnymi znajdująca się Czechach w pobliżu miasta Ołomuniec. To wyjątkowe miejsce do nurkowania, woda jest naturalnie gorąca nawet zimą (15 stopni) za to z duzą zawartością dwutlenku węgla (używana w pobliskich uzdrowiskach).
Eksploracja tej jaskini trwa od lat 60tych. Na początku z udziałem miejscowych nurków jaskiniowych, a w późniejszych latach nawet przy wykorzystaniu ROV (zdalnie sterowanych robotów z kamerami). Grupa nurków opiekująca się jaskinią zbudowala podesty jak i kolejke linową pozwalająca bezpiecznie i sprawnie opuścić sprzęt na dno 70 m studni wejściowej. Moja przygoda z jaskinią zaczęła się w 1997 roku, na początku płytkimi nurkowaniami w poziomych ciągach, a następnie w głębokich partiach jaskini.
W dniach 10 - 16.12.2000 roku podjąłem kolejną próbę nurkowania w jaskini. Eksplorowane były zarówno korytarze poziome jak i pionowe. Znurzałem się trzy razy: płytsze nurkowania na -85 m. oraz -140 m. miały na celu eksploracje bocznych ciągów jaskini. Podczas trzeciego nurkowania na -181m. penetrowany był ciąg pionowy. W trakcie akcji zostały zrobione szkice i wszystkie korytarze rokują duże nadzieje na kontynuacje. Ciekawym doświadczeniem dla mnie było odczuwanie HPNS-u, które pojawiło się na ok - 160 m. i pogłębiało do -181m. Objawiało się to drżeniem rąk oraz w mniejszym stopniu drżeniem całego ciała, lecz było to znośne, w porównaniu z narkozą azotową odbierałem to dużo pozytywniej.
   
Wszystkie mieszanki do nurkowania przygotowywane były we własnym zakresie, a sprzęt spisywał się bardzo dobrze. Cały wyjazd odbywał się w skrajnie trudnych warunkach. Przede wszystkim przeszkadzały ogromne ilości błota oraz fatalna pogoda i gdyby nie ekipa wspierających grotołazów: Pawła Dybka oraz czterech osób z Mielca i dwóch z Warszawy, cała eskapada i transport nie doszedłby do skutku. Dużym problemem okazało się także obliczenie dekompresji, gdyż padł komputer i trzeba było wrócić do Warszawy po nowy sprzęt. Nieocenioną pomoc wniósł także Ryszard Balakier.
Dla zainteresowanych podaję kilka danych z nurkowania na -181m:

czas nurkowania 4h 21min użytych zostało 11 butli (3 gazy podróżne i 4 deko) 5 komputerów, ale przetrwał tylko jeden:
suunto przestał liczyć na -94
digital przestał liczyć na -96
2x guardian obliczały głębokość do - 163
Alladyn Monitor 2 jako jedyny wytrzymał na 181
dodatkowo użyta była kalibrowana poręczówka
11 automatów (najlepiej spisywały się Cyklony i Apeksy)
skrzydło produkcji Eques
2 mocne lampy akumulatorowe i 3 bateryjne na świecących diodach
2 duże akumulatory do ogrzewania skafandra i argon.

Temperatura wody: przy powierzchni ok. 14°C, poniżej 100m ok. 12°C Widoczność:przy powierzchni ok. 3-4 m, poniżej 100m ok. 5-7m Obecnie przygotowywuję się do kolejnej ekspedycji w Hranickiej Propasti wspólnie z czeską grupą nurków jaskiniowych. Celem naszej wyprawy bedzie kartowanie części jaskini poniżej 170m oraz odnalezienie kolejnej studni prowadzacej w dół.