Blue Hole

projekty » Blue Hole

Egipt / 09.2010

30.09.2010 została zakończona egipska część projektu „Starnawski 360 stopni” polegająca na przeprowadzeniu testów podwójnego rebreather’a HammerHead. Po serii nurkowań w czasie siedmiu dni treningowych Krzysiek osiągnął ostatecznie głębokość 222 metry z łącznym czasem nurkowania 8h i 15 min. Nurkowanie rozpoczęło się w toni, bez użycia liny opustowej, wzdłuż ścian The Bells, Wsparcia na miejscu w Dahab udzieliła baza Planet Divers.
W skład zespołu realizującego projekt Krzysztofa Starnawskiego wchodzą: Irena Stangierska, Marek Klyta i Grzegorz Rutkowski. Zabezpieczając nurkowania zespół wykorzystywał zarówno obieg otwarty jak i rebreather’y HammerHead. Główną częścią projektu „Starnawski 360 stopni” jest eksploracja jaskini The Pit w Meksyku. Zaplanowane na tą część wyprawy nurkowanie odbywać się będzie na średniej głębokości 100 metrów z czasem dennym około 2 godzin.

Nieoceniony wkład w realizację projektu „Starnawski 360 stopni” mają: Leszek Czarnecki w konsultacjach merytorycznych oraz współorganizacji ekspedycji, Tomasz Żabierek w zagadnieniach dotyczących rebreather’a HammerHead, Bartek Grynda (GRAL Marine) między innymi w bardzo wartościowych uszczelnieniach instalacji elektrycznej, seryjnie nieprzystosowanej do takich głębokości, Bretislav Vaisar (IQ SUB) produkujący elementy do rebreatherów, Ryszard Paluszkiewicz (Eques) z nieocenioną, już od lat trwającą współpracą w dziedzinie ciągłego doskonalenia sprzętu nurkowego.
         
Ostatnie tygodnie spędzone w pocie czoła nad przygotowaniami sprzętu, logistyki wyjazdów oraz treningami zaowocowały udanym, bezpiecznie zakończonym nurkowaniem, a jak wynika z relacji Starnasia można będzie w przyszłości „pociągnąć” jeszcze grubo poniżej 220...